itcusb

سوالات متداول

تعهدات شرکتها در قبال امکاناتي که در اختيار آنها گذاشته مي شود چيست؟

شرکت‌ها موظفند قوانين وضع شده براي استقرار در مرکز رشد را پذيرا باشند. شرکتهاي مستقر به هنگام عقد قرارداد متعهد مي شوند که پس از خروج کليه اعتبارات دريافتي را با شرایط در نظر گرفته شده توسط شوراي مرکز با ز پرداخت نمایند. همچنین شرکت ها موظفند گزارش عملکرد و پيشرفت خود را بر طبق برنامه زمانبندی جهت ارزيابي به مرکز رشد ارائه دهند.

طرح تجاری (Business Plan) چيست ؟

طرح تجاری شامل چشم انداز، ماموریت، اهداف و برنامه های یک شرکت در راستای اجراي ايده ي فناورانه از مرحله تحقيق تا توليد و بازار محصول می باشد. در اين طرح اقدامات واحد فناور از مرحله ارائه ايده تا مرحله تجاري سازي آن از جنبه هاي مختلف به دقت مورد بحث قرار مي گيرد.

ایده هایی که در مرکز رشد فناوری پذیرفته می شوند باید دارای چه ویژگی هایی باشند ؟

مرکز رشد از ایده هایی حمایت می کند که مبتنی بر فناوری باشند و ضمن داشتن توجیه اقتصادی از پتانسیل بازار مناسبی نیز برخوردار باشند.

تفاوت واحدهایی که در پارک علم و فناوری و مرکز رشد پذیرش می شوند چیست ؟

واحدهایی که در پارک پذیرش می شوند باید علاوه بر داشتن سابقه و تجربه مناسب از توانایی مالی مناسب برای استقرار در ساختمان های چند مستاجره و یا ساخت و ساز در زمین های پارک برخوردار باشند.در حالیکه واحدهای مستقر در مرکز رشد عموما سالهای اولیه راه اندازی را طی می کنند و برای رشد و ورود به بازار تکنولوژی، نیاز به حمایت های مالی و پشتیبانی مرکز رشد دارند.

چه نوع آموزش هایی در مرکز رشد به واحدهای مستقر ارائه می شود ؟

مدت زمان استقرار واحدهای فناور در دوره ی پیش رشد ۶ ماه (حداکثر ۹ ماه) و در دوره رشد حداکثر ۳ سال، مي باشد.

شرايط پذيرش واحدهاي فناور در مركز رشد چيست؟

به طور کلی وجود اهداف مدون و طبقه بندی شده، وجود تیم کاری و دارا بودن نیروی متخصص، داشتن سیاست گروه در تامین دانش فنی، نوآوری و سطح فناوری طرح، داشتن اطلاعات بازار و ابعاد مالی در دوره پیش رشد و برای ورود به دوره پیش رشد پویایی و رشد واحد فناور از لحاظ فنی و توسعه فناوری می‌باشد.

نحوه ی بازپرداخت تسهیلات دریافتی در طول مدت استقرار چگونه است ؟

بر طبق آیین نامه استقرار مرکز رشد ، واحدهای فناور موظفند بعد از اتمام مدت زمان استقرار در هر مرحله (پیش رشد، رشد) و پس از اتمام زمان تنفس، بدهی خود را در مدت زمان تعیین شده بازپرداخت کنند. حداکثر زمان تنفس و بازپرداخت ۱ و ۳ سال می باشد که با توجه به عملکرد و میزان بدهی واحد فناور توسط شورای فناوری مرکز رشد تعیین می شود.